Odstranění zubního kamene ultrazvukem

Zubní kámen 1
Zubní kámen 5
Zubní kámen 3
Zubní kámen 4

Zubní kámen je velmi časté onemocnění, které postihuje hlavně starší psy a kočky všech plemen. Predisponována jsou především malá plemena psů.
Zubní kámen vypadá jako žlutohnědý povlak na zubech, výraznější a tmavěji zabarvený kolem dásně. V pozdějších stádiích onemocnění jako masivní šedý povlak na zubech s členitým povrchem, který obsahuje i chlupy a zbytky potravy.
Vzniku zubního kamene předchází přítomnost zubního plaku, což je tenká, měkká vrstva na zubech, tvořena organickým materiálem (bakterie a zbytky potravy). Zhruba po dvou týdnech dochází k mineralizaci plaku díky usazování solí obsažených ve slinách.
Majitele nejčastěji upozorní na přítomnost zubního kamene nepříjemný zápach z tlamy jejich zvířecího miláčka. S postupem onemocnění dochází k zánětu a krvácení dásní, k předčasnému uvolňování zubů, k výrazné bolestivosti a poruchám příjmu potravy. Další komplikací může být rozsev infekce krví do vzdálených částí těla, například do srdce.
Prevencí vzniku zubního kamene je odstaňování zubního plaku např. pomocí žvýkacích kostí, čištění zubů kartáčkem a speciální enzymatickou zubní pastou, použití dezinfekčních ústních vod pro zvířata ...
Pokud však zubní plak mineralizuje a ztvrdne, je nutné jeho odstranění ultrazvukem.
Ošetření se provádí v celkové anestezii.

Copyright © 2013 MVDr. Zuzana Plundrová, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.